Sağlık

Antrenmanın Kanser Üzerindeki Etkileri

Antrenmanın Kanser Üzerindeki Etkileri
Yazar : Gökhan Peker

Kaynaklarda son 25 yılda sportif aktivitenin kanser hücreleri oluşumu üzerindeki etkileri konusunda çok fazla bir cevap bulunamamıştır. Antrenmanın Kanser Üzerindeki Etkileri konusunda son yıllarda yapılan araştırmalar, immün sistemi üzerinde dayanıklılık çalışmalarının artan bir şekilde olumlu etkilerinin olduğu yönündedir. Hatta bu konuda yapılan araştırmalarda; ölçülü-düzenli yapılacak dayanıklılık çalışmalarının, kanser sonrası meydana gelen oluşumların iyileşmesi ve immün sistemin savunma gücünü arttırması yönünde önemli yerinin olduğu ortaya konulmuştur. Özellikle “Kanser ve Spor” konusunda Avrupa’da son 25 yılda yaklaşık 100’ün üzerinde kaynak verisi bulunmaktadır. Böylece kanser oluşumunu spor yolu ile önlemenin ve sporun kanserli hücreler üzerinde ne ölçüde etki edilebileceği araştırılmaktadır. Özellikle belirli bir sempton ya da ağrılardan dolayı yapılan muayene sonucunda sporcularda bir kanser başlangıcı görülebilir mi şeklindeki sorular gündeme gelmiştir.

Antrenmanın Kanser Üzerindeki Etkileri

Epidemiyolojik araştırmalar, eskiden spor yapmış bayanlarda genital karnizom ve bağırsak tümörlerinin daha düşük oranlarda olduğunu ortaya koymaktadır. Bu alanda özellikle Van Aaken tarafından yapılan araştırmalarda; uzun koşu antrenmanlarının kanser oluşumlarını önlemede olumlu etkileri ile birlikte, koroner damarlar üzerinde de küratif ve preventif olumlu etkisinin olduğu ortaya konulmuştur. Kilo ve belirli yönde kazanılan beslenme alışkanlıklarının kanser hücrelerini artırdığı görülmüştür. İşte burada spor, koruyucu bir faktör olarak görülmektedir. UHLENBRUCK (1991), düzenli olarak organizmanın antrene edilmesi halinde dayanıklılığın karzinogeneze (kanser hücrelerinin artışı) karşı olumlu etki edileceğini üç şekilde ifade etmektedir:

  • Artan p- Glukoproteinler yoluyla çevreden alınan korzinogenlerin elimine edilmesi,
  • Tümör oluşturacak virüsler üzerinde kısıtlayıcı etkisi ve
  • Korzinogenezin meydana gelmesinde olası nedenlerden sayılabilecek stresin azaltılması.

Egzersizin Kanser Üzerindeki Etkileri

Kanser oluşumu üzerinde başlangıçta immün dengesi doğrudan etkilidir. Literatür verilerine göre, kanser oluşumunda dolaylı olarak psikososyal faktörler, beslenme ve travmalar göz önüne alınmaktadır. Burada ölçülü ve düzenli yapılan dayanıklılık çalışmaları immunolojik sistem üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır. Bu etki, immün hücrelerinin savunmasının artırılması yönünde ve ayrıca immün durumunu etkileyecek depresif şahsiyet üzerinde olumlu etkiler meydana getirmektedir. Bu nedenle, “psiko- immünoloji” ve “psiko- onkoloji” gibi yeni bilim disiplinleri oluşmuştur. Diğer yandan yüksek performansın immün sistemini zayıflatacağı yönünde görüşler de vardır. Ancak, ölçülü ve düzenli yapılacak olan antrenmanın kanser hücreleri üzerinde tam ve kesin bir etkisinin olduğu hala açıklı kazanmamıştır.

Kanser hücreleri

Kanser hücreleri

Bir başka açıdan düşük kolesterol görünümünün ne ölçüde yüksek kanser riski taşıdığı hala tartışılmaktadır (Böckler/Böckler, 1993, 21-26). Haftada 2500 kcal’lik çok aktif ya da orta derecede aktif olanların kolon kanser riski, aktif olmayanlara göre yarı yarıya azalmaktadır. Yapılan araştırmalar bunu doğrulamaktadır. (Paffenberger/Lee 1991, 1324-1329)

Antrenmanın solunum sistemi üzerindeki etkilerini öğrenmek isterseniz, burada ki makalemizi okuyabilirsiniz.

[quotes quotes_style=”bquotes”]Yararlanılan Kaynak : Prof. Dr. Rasim KALE, Antrenman Bilgisi, İstanbul Gelişim Üniversitesi Yayınları, 2017[/quotes]

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz