Sağlık

Antrenmanın Kalp Üzerindeki Etkileri

Yazar : Gökhan Peker

Merhabalar,  antrenmanın kalp üzerindeki etkileri ve antrenmanla kalpte meydana gelen uzun süreli (kronik) değişimleri başlıklar halinde sizler için derledik.

Kalp Atım Hızı

Antrenman düzeyi ve süresi uzadıkça aynı egzersiz şiddetindeki kalp atım hızı düşer. Aynı egzersiz şiddetinde antrenmanlı sporcuların kalp atım hızları sedanterlere göre daha düşüktür. Yapılan çeşitli araştırmalarda düzenli yapılan antrenmanlarda kalp atım hızında anlamlı azalmalar elde edilmiş ve kalbin kasılma gücünün, atım hacminde meydana gelen artışlardan kaynaklandığı belirlenmiştir.

Kalbin Atım Hacmi

Sporcuların maksimum atım hacmine bağlı olarak kalp debisinin vde arttığı gözlemlenmiş olup, özellikle mukavemet sporcularında istirahat sırasında görülen düşük kalp atım hızı (40-50 atım/dk) kalbin atım hacminin artışına bağlanmaktadır. Normal (sedanter) bireylerde 70 ml gibi bir değerde olan atım hacmi sporcularda düzenli antrenmanlar sonucu 120 ml’ye çıkmaktadır. Özellikle atım hacminin artışı kalp atım sayısının düşüşüne neden olmaktadır.

Kalbin Hipertrofisi

Yapılan düzenli antrenmanlar sonucu kalp kaslarında hipertrofi meydana getirildiği yolunda bir çok bulgular mevcuttur. Egzersizin kalp üzerinde yarattığı etkiler yapılan antrenman çeşidine göre farklılık göstermektedir. Yapılan güç ve hız antrenmanları sonucu kalp kaslarında hipertrofi görülürken, dayanıklılık antrenmanları sonucu ise sol karıncık hacminde büyüme görülmektedir.

kalp atışı

kalp atışı

Düzenli egzersizler ile kalbin hacmi ve boyutlarında da olumlu artışlar elde edilir. Hücresel proteinlerin sentezinin artışı kas fibrillerini kalınlaştırır ve her bir fibrilde kontraktil elemanların sayısı artar. Antrenmanla hacim artışı (hipertrofi) antrenman bırakıldığında tekrar eski durumuna dönebilir. Ekokardiofrafik yöntemlerle kalp kasında aşağıdaki değişimler izlenir.

Antrenmanın Sporcu Kalbine Etkisi

ParametreKoşucuYüzücüGüreşçiGülleciSedanter
LVID48-59514843,5246
LVV (ml)154181110122101
SV (ml)116-7568-
LV Duvar (mm)11,310,613,713,810,3
Septum (mm)10,910,713,013,510,3
LV kitle (gr)302308330348211
LVID = Diastol sonu sol karıncık iç hacim
LVV = Sol karıncık hacmi
LV Duvar (mm) = Sol karıncık kalınlığı
SV = Atım hacmi
Septum = Karıncık septal kalınlığı
LV kitle = Sol karıncık ağırlığı

Antrenmanın endokrin (hormonal) sistem üzerindeki etkilerini öğrenmek isterseniz, burada ki makalemizi okuyabilirsiniz.

[quotes quotes_style=”bquotes”]Yararlanılan Kaynak : Prof. Dr. Mehmet GÜNAY, Prof. Dr. Kemal TAMER, Prof. Dr. İbrahim CİCİOĞLU, Spor Fizyolojisi ve Performans Ölçümü, Gazi Kitabevi, Ocak 2013[/quotes]

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz