Sağlık

Anne ve Bebek Sağlığı

Anne ve Bebek Sağlığı
Yazar : Gökhan Peker

Bayanlar, anne olduktan sonra hem kendi sağlıkları için hem de bebeklerinin sağlığı için pek çok şey yapmaktadırlar. Anne ve bebek sağlığı hem annenin ilerleyen zamanda sorun çekmemesi için hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişip büyümesi için son derece önemlidir. Anne ve bebek sağlığı uzmanların sıklıkla üzerinde durduğu konulardan bir tanesidir. Özellikle bu nedenler ile anne ve bebek sağlığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Anne ve Bebek Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır ?

Anne ve bebek sağlığını korumak için yapılması gereken temel durumlar bulunmaktadır. Bu temel durumlar bebeğin ve annenin ilerideki yaşamları boyunca sağlık sıkıntısı çekme riskini de en aza indirmek için gerekmektedir.

Anne ve bebek sağlığını korumak açısından anneler bebek sahibi oldukları ilk zamandan itibaren hem bebekleri hem de kendileri için düzenli aralıklar ile doktor randevuları ayarlamalıdırlar. Ayrıca içerisinde kimyasal maddeler bulunan ürünleri kullanmamaya dikkat etmeli ve bu ürünlerin istisnasını yani aynı özelliği gösteren fakat içeriği farklı olan benzerlerini doktorlara danışarak kullanabilmektedirler. Bu nedenle özellikle bebeğin ilk doğduğu zamanlarda düzenli aralıklar ile doktor randevusu alıp kontrole gitmekte büyük fayda vardır.

Anneler hem kendi sağlıkları için hem de bebeklerinin sağlığı için çok soğuk ya da çok sıcak gibi uç sıcaklıklara çıkmamalıdır. Çıkılması mecburi olan durumlarda ise bu havadan etkilenmeyecekleri şekilde giyinmelidirler.

Anne ve bebek sağlığı için hem anne hem de bebek kimyasal maddeler içeren ürünlerden uzak durmalıdır. Gerek yiyecek gerek içecek ve gerek de başka ürünlerden uzak oldukları zaman ancak tam anlamı ile sağlıklı olabilmektedirler. Kullanılan ürünlerin içeriği kontrol edilmelidir. Ürün mümkün olduğu kadar kimyasaldan uzak olmalıdır.

Anne ve bebek sağlığı için bebeğin doğumundan başlayarak beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Doktorun önerdiği şekilde bir beslenme programı uygulanmalıdır ve bebek en az iki yaşına kadar anne sütü almalıdır. Bu sayede hem bebeğin gelişimi için bir sorun olmayacaktır hem de anne sağlığı açısından olumlu etkiler doğacaktır.

Anne ve bebek sağlığı için uzman bir doktora görünerek daha detaylı bilgi almak mümkündür.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz