Turizm

Ankara’daki Rekreasyon Alanları

Ankara’daki Rekreasyon Alanları

Bu makalemizde Ankara’daki Rekreasyon Alanları ‘ nı inceleyeceğiz Göksu Parkı, Lozan Parkı, Ahlatlıbel Atatürk Parkı, Kuğulu Park, Gençlik Parkı, Dikmen Vadisi, Harikalar Diyarı, ve son olarakta Mogan Parkı hakkında bilgiler edinip parklarda ne tür Rekreatif etkinlikler yapabiliriz ? Bu soruların hepsine makalemizde beraber cevap bulacağız. Haydi okumaya başlayalım..

Göksu Parkı

 • Yer: ERYAMAN / ETİMESGUT / ANKARA
 • Ulaşım: Metro, EGO
 • Yapılabilecek Rekreatif Etkinlikler: Dağ Kızağı, Su Biskikleti, Plaj Voleybol’u, Piknik, Bisiklet Turu.

Ankara’daki Rekreasyon Alanları: Göksu Parkı Ankara’nın kısa süre içerisinde faaliyete geçirilen alanlarından biridir.

580.000 metrekare’ye sahip bu alanın 141.000 metrekaresini gölet oluşturmaktadır. Kısa sürede faaliyete geçirilen bu alan Ankara’nın rekreasyonel faaliyet olarak büyük yükünü sırtlamaktadır. Gölün içinde su bisikleti gibi rekreasyonel etkinlikler yapabileceğiniz gibi etrafında bir sürü işletmelerde mevcuttur. Bunun yanı sıra dağ kızağı ile adrenalin hormonuzu tetikleyebilir, parkın içindeki kamelyalar ile hafta sonları piknik yaparak ailenizle, arkadaş çevrenizle hoş vakit geçirebilirsiniz. Sportif Rekreasyon olarak bisiklet sürebilir, plaj voleybolu oynayabilirsin. Eşsiz manzarası ile mezuniyet ve evlilik için gençlerimizin sıklıkla tercih ettiğini mekanların başında gelen Göksu Parkı Ankara’nın görülmeye değer ve yeni gözde mekanlarından birisidir.

Ankara'daki Rekreasyon Alanları

 

 

 

Lozan Parkı

 • Yer: Birlik Mahallesi / ÇANKAYA / ANKARA
 • Ulaşım: Ego, Dolmuş
 • Yapılabilecek Rekreatif Etkinliler: Tenis, basketbol, okçuluk, egzersiz aletleri, koşu yolu,  piknik, bisiklet

Ankara’daki Rekreasyon Alanları: Eskiden Mühimmat Komutanlığının bulunduğu alan idi. Askeriyelerin merkezi konumlardan taşınması sonrasında güzel bir rekreasyon parkına dönüştürüldü. Parkın bahçelerinde hala askeriyeden kalma izlere rastlamak mümkündür. Daha çok hafta sonları ziyaret edilen park ev hanımları ve çocukların sık uğrak alanıdır. Yeşil park alanında okçuluk eğitimleri, piknik bölgesi, kapalı ve açık spor rekreasyon alanları, yürüyüş ve koşu parkurları, tenis kortu gibi imkanlara sahiptir. Okçuluk sporu ile ilgilenenler varsa Lozan Parkı sizin için biçilmiş bir kaftandır. Bunun dışında sportif rekreasyon olarakta gayet beklentileri karşılamaktadır.

Ankaradaki Rekreasyon Alanları

Ahlatlıbel Atatürk Parkı

 • Yer: İNCEK /ÇANKAYA / ANKARA
 • Ulaşım: Ego, Dolmuş
 • Yapılabilecek Rekreatif Etkinliler: Gokart pisti, Koşu ve yürüyüş parkurları, Golf sahası, Uçurtma imkanı,  Evcil hayvanları gezdirme alanı, Bisiklet yolu, Piknik alanı, Kafeteryalar,  Bir çok kondisyon aletinin bulunduğu açık hava spor bahçesi

Ankara’daki Rekreasyon Alanları: Çankaya Belediyesi tarafından yapılan Ahlatlıbel Spor ve Dinlenme Tesisleri şehrin merkezine yakınlığı ile dikkatleri üzerine çekiyor. “Çimlere özgürce basın” mottosuyla adeta şaşkın ördeğe dönüyorsunuz. Evet yanlış duymadınız bu alanda çimlere basmak serbest. 25 bin metrekarelik çim alanı var. Çam ağaçlarının gölgesi altında kuşların cıvıldamasını duymak mutluluk sebebiniz oluyor. Rekreasyon imkanları oldukça geniş olan bu alanda Oryantiring sporu için adeta biçilmiş kaftan olarak görünüyor. Gokart arabalarından tutun 2’şer 3’er tenis kortları ve basketboll sahaları gibi açık alan rekreasyon alanlarına sahip. Ya da benim gibi hayvana aşığı iseniz köpeğinizi alıp doğayla iç içe bir gün geçirebilirsiniz.  Ankara’da doğa ile başbaşa olabilmek, kalabilmek için nereye gidelim, nereyi görelim derseniz, hemen şehir merkezine yakın burayı tercih edin derim.

Hoşça zaman geçireceğinize inanıyorum.

Ankaradaki Rekreasyon Alanları

Kuğulu Park

 • Yer: Tunalı Hilmi Caddesi  Kavaklıdere/ANKARA
 • Ulaşım: Ego, Dolmuş
 • Yapılabilecek Rekreatif Etkinliler: Park içerisinde dinlenme alanları, çocuklar için oyun alanları mevcut.

Ankara’daki Rekreasyon Alanları: Türkiye Cumhuriyeti tarafından birinci derece sit alanı olarak belirlenmiş olan Ankara’nın simgeleşmiş parkıdır. Günün her saati başka bir kesimi karşılayabilen Kavaklıdere’nin güzide bir parkı olan Kuğulu park sabahları yaşlılar ve çocuklarını gezdiren anneleri, öğleden sonra okul çıkışı geyiklemeye gelen liselileri, akşam iş çıkış nefes almak isteyen çalışanları ve gece saatlerinde ise demlenip muhabbet eden müptezelleri ağırlamaktadır. Sportif Rekreasyon olarak pek imkanı bulunmayan bu park doğası için yine ziyaret edilmesi gereken ender parklardan birisidir.

Ankaradaki Rekreasyon Alanları

Gençlik Parkı

 • Yer: ULUS / ALTINDAĞ / ANKARA
 • Ulaşım: Metro, EGO, Dolmuş
 • Yapılabilecek Rekreatif Etkinliler: Lunapark kültürel ve sanatsal aktiviteler (opera – tiyatro)

Ankara’daki Rekreasyon Alanları: Hepimizin çocukluğunda bir kerede dahi olsa gittiği bu park buram buram tarih kokuyor. Ankara Büyükşehir Belediyesinin özenle restore ettiği bu park hafta sonları çok kalabalık oluyor. Bulunduğu muhitten dolayı gelen insan profili amiyane tabirle apaçi gibi takılan gençlerden oluşuyor. Güvenlik görevlileri tarafından 7/24 korunan parkta 25.000 metrekare luna park alanına sahip. Park 10.000 metre kare opera ve 240.000 metrekarelik rekreasyon alanından oluşuyor. Bu rekreasyon alanında  Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatrosu binası, Kültür Merkezi, Gençlik Merkezi, Belediye Kabul Salonu, Kapalı Otopark ve küçük yapılar kapsamında 43 adet büfe, çay bahçesi ve pastaneler yer alıyor. Park içerisinde 42.000 metrekarelik dev bir havuz bulunuyor. Hafta sonları kültürel ve sanatsal açıdan burayı ziyaret etmek oldukça mantıklı görünüyor.

 

Dikmen Vadisi

 • Yer: İlkadım Mah. / ÇANKAYA / ANKARA
 • Ulaşım: EGO, Dolmuş
 • Yapılabilecek Rekreatif Etkinliler: Fotoğrafçılık, yürüyüş

Ankara’daki Rekreasyon Alanları: Dikmen Vadisi kentsel dönüşüm projesiyle gecekondulaşmadan kurtarılan, sosyal imkanları arttırılan ve yeşil bol bir alan haline getirildi. Doğal bitkileriyle Ankara’nın nadir güzelliklerinden olan Dikmen parkı adeta cenneti andırıyor. 175 bin metrekarelik alana 311 binin üzerinde çalı, 10 binin üzerinde ağaç ve ağaççık ve 6 binin üzerinde de çiçeğin kullanıldığı peyzaj uygulamasında ayrıca 6 bin metrekare üzerinde de havuz alanına yer verildi. Eşsiz güzelliği ile mezuniyetlerin, evlilik fotoğrafı çekimlerinin doğal stüdyosu haline gelmiş bu yer fotoğrafçılar ve fotoğraf çektirmek isteyenler için adeta bir velinimet haline gelmiş bulunuyor. Rekreatif etkinlik olarak şehrin kasvetinden ve bunaltısından sıkılan Ankaralılar için kafa dinlemek için güzel bir  park.

Ankaradaki Rekreasyon Alanları

Mogan Parkı

 • Yer: GÖLBAŞI / ANKARA
 • Ulaşım: EGO, Dolmuş
 • Yapılabilecek Rekreatif Etkinliler:  Piknik alanları, asma köprülerle ulaşılan marina adası, ahşap kıyı yolu, koşu ve yaya yolları, çocuk oyun alanları, özürlü çocuklar oyun alanı, istasyonlu koşu pisti, 3 adet tenis kortu, 2 adet mini futbol sahası ve basketbol sahaları bulunuyor.

Ankara’daki Rekreasyon Alanları: Memleketim olan Mersin’den Ankara’ya dönüş yolunda Ankara’ya vardığımızı anladığım parktır kendisi. Gölün büyüleyici güzelliğinden faydalanan park Ankaralıların deniz hasretini gidermede çok büyük rol oynuyor.  644.979 metrekare alan üzerine kurulmuş bu parkta herşey düşünülmüş. Özel çocuklarımız için oyun alanı, koşu pisti, tenis kortu gibi rekreatif alanların yanı sıra binicilik ve spor merkezi gibi alanlara da sahip olan Ankara’nın simgeleşmiş bir parkıdır. Çocukluğumun en güzel yıllarını bu parkta geçirmem dolayısıyla Ankara’nın en sevdiğim parkıdır Mogan Parkı.

Ankaradaki Rekreasyon Alanları

Harikalar Diyarı

 • Yer: SİNCAN / ANKARA
 • Ulaşım: EGO, Dolmuş
 • Yapılabilecek Rekreatif Etkinliler: Park içerisinde bulunan Go-Kart, Kaykay Pisti, Model Gemi yüzdürme alanı, Model Uçak Pisti, Model Araba Pisti, Halı Sahalar, Basket Sahaları, Mini Golf Sahaları, Masa Tenisi alanları, Tenis Kortları ve 5000 kişilik oturma kapasiteli Nejat Uygur amfi Tiyatrosu gibi bir çok sportif ve kültürel alanda rekreasyonel faaliyet yapmak mümkün.

Ankara’daki Rekreasyon Alanları: Avrupa’nın en büyüğü olan Harikalar Diyarı Ankara’nın Sincan ilçesinde konumlanmaktadır. Park 05.10.2004 tarihinde faaliyete geçmiş olup bu parkın toplam kullanım alanı 1.320.000 m2 dir. Parkın içerisinde suni göletler, göletlerin içerisinde kayıklar ve su bisikletleri hoş zaman geçirmek için biçilmiş kaftandır. Hafta sonları ailenizle gelip çardaklarda mangal yapıp muhteşem doğanın keyfine çıkartabilirsiniz. Rekreasyon faaliyetleri olarak oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan Harikalar Diyarı Alice’nin Harikalar Diyarından bir eksiği yok 🙂

Ankara'daki Rekreasyon Alanları:

 

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz