Turizm

Ankara’da Çadır Kampı için Uygun Alanlar

Ankara'da Çadır Kampı
Yazar : Gökhan Peker

Ülkemizin başkenti Ankara ne kadar memur şehri, gri şehir, sıkıcı şehir olarak nitelendirilse de yeşil alan ve doğa sporları için uygun yerler açısından pekte sınırlı değildir. Ankara’nın çevre ve taşra ilçelerinde kamp yapmak için çok fazla alternatifimizin olduğu bir gerçektir. Ankara’da çadır kampı için en güvenli, uygun ve görmeye değer yerleri sizler için derledik. Zaman buldukça gidip, keyfini çıkarmanız dileği ile…

1. Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu milli parkı Kızılcahamam sınırları içerisinde bulunup, Ankara’nın merkezine 75 km civarı bir uzaklığa sahiptir. Soğuksu milli parkı piknikçiler için çok uygun bir alan olup, Kızılcahamam termal turizmi için önemli bir yere sahip olduğundan bu bölge yılın her günü çok yoğun bir ziyaretçi altındadır. Milli park çok büyük bir araziye sahip olduğu için uygun olan her yere çadırınızı da kurabilirsiniz. Fakat orman yangını ihtimali nedeniyle gece konaklaması için bakanlıktan izin almak gerekmektedir. Kış aylarında güvenlik görevlileri fazla dikkate almasa da, yaz aylarında sıkıntı yaşayabilirsiniz.

2. Kızılcahamam Işık Dağı


Kızılcahamam – Çerkeş yolu üzerinde bulunan ışık dağı, 2000 metreyi aşan yükseklikte bir dağdır. Işık dağında günübirlik yürüyüşlerin yanında, kamp kurmak için çok fazla yer vardır. Işık dağı Ankara’da kamp ve doğa severlerin sürekli uğrak alanların başında gelir. Yukarıda ki Işık Dağı’nın drone ile çekilmiş havadan görüntüsünü izleyerek Ankara’ya aşık olabilirsiniz. 🙂 Derin ormanları, uzun çam ağaçları, karagölü ve mart ayının sonlarına kadar duran bembeyaz karı ile Işık Dağı Ankara’da çadır kampı için en uygun ve güvenli yerlerden biridir, mutlaka uğramalısınız.

3. Çamlıdere Çamkoru Tabiat Parkı

Çamkoru Göleti

Çamlıdere ilçesinin sınırları içinde bulunan çamkoru göleti Ankara’nın merkezinden 110-120 km uzaklıkta olup, Ankara’da çadır kampı yapmak için uygun alanlardan bir tanesidir. Profesyonel ve tecrübeli kampçılar için daha idealdir. Çünkü tabiat parkının içinde ötücü ve yırtıcı bir çok kuşun yanında, ormanda tilki, kurt ve yaban domuzu gibi bir çok yırtıcı hayvan vardır. Gölette balık tutma fırsatınıda bulabilirsiniz, çamkoru göletinde gökkuşağı alabalıkları ve türleri vardır. Ayrıca Çamkoru tabiat parkının içinde Geyik Üretme İstasyonu vardır. Bu istasyon doğaya salınmak üzere geyik yetiştirir. Etrafta geyik görürseniz sakın şaşırmayın ve avlamaya kalkmayın. 🙂

4. Şahinler Tabiat Parkı

Eski Ankara-Bolu karayolu üzerinde Kızılcahamam’ı geçtikten sonra karşımıza çıkan Şahinler Tabiat Parkı, Ankara şehir merkezine yaklaşık 120 km civarında bir uzaklığa sahiptir.  Günübirlikçiler ve konaklama yapacak kampçılar için gayet uygundur. Şahinler Tabiat Parkını yukarıda ki videodan izleyerek daha iyi anlayabilirsiniz. İzlerken sakın ağlamayın. 🙂 Şahinler Tabiat Parkının çevresinde bir çok özel ve doğal kamp alanı bulunur.

5. Çubuk Karagöl Milli Parkı

Çubuk Karagöl

Ankara’nın merkezine 80 km, bağlı olduğu Çubuk ilçesine 40 km uzaklıkta olan Karagöl Milli Parkı Kızılcahamam ve Çubuk arasında kalan bir heyelan set gölünden oluşur. Çevresinde zamanında belediyenin yaptığı masalar piknik yapmak için uygundur. Yılın her günü piknikçiler Karagöl Milli Parkı’nı doldurur. Parkın etrafında, ormanların içinde çok fazla kaynak suyu bulunur. Bu sular çok soğuktur ve yaz aylarında bile suların donduğuna rastlanmıştır. Ormanlık alanlarda av hayvanlarına rastlasanız bile lütfen av yapmayınız. Karagölün çevre tepelerinde yaz aylarında bile kar görüldüğü olmuştur. Bütün bu özellikleriyle Karagöl Tabiat Parkı bir doğa cennetidir ve Ankara’da çadır kampı için uygun alanlardan birisidir.

5. Güdül Sorgun Göleti Tabiat Parkı

Otoban üzerinden Ankara şehir merkezine yaklaşık 110 km uzaklıktadır. Hem kızılcahamam hemde güdül üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu yönüyle bir kolaylık sağlıyor. Hem piknikçiler hemde kampçılar için çok uygun bir alandır. Göleti ve çevresini yukarıdaki videodan inceleyebilir, kararınızı verebilirsiniz. Bahar aylarında kamp yapacaklara tavsiye verecek olursak, çadırınızı ağaçların arasına kurarak rüzgardan korunmanızı tavsiye ederiz. Ankara’da çadır kampı için en uygun bölgelerden biriside Güdül’de ki Sorgun Göleti Tabiat Parkı’dır. Ayrıca gölün çevresindeki yaklaşık 7 km’lik yolda bisiklet kiralayıp, sürebilirsiniz.

6. Beypazarı Eğriova Yaylası

Eğriova Yaylası

Beypazarı’nın Karaşar Kasabası’na bağlı olan Eğriova Yaylası, Ankara’nın merkezine en uzak ama belkide en güzel alanıdır. Yaklaşık 140-150 km uzaklıktadır. Ama buna emin olun ki değiyor. Geniş ve sulak arazisi, etrafındaki sık ormanlar, temiz hava sizi rahatlatıyor. Ankara’da çadır kampı için en uygun alan bence beypazarı eğriova yaylasıdır. Favorilerimi soracak olursanız, eğriova yaylası ve ışık dağı der, bu makaleyi burada bitiririm. Giderken ve dönerken Karaşarlılara bir merhaba demeyi unutmayın, çok iyi insanlardır.

Tecrübelerinizi ve değerlendirmelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz. 🙂

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz