Avcılık

Amasya’da Balık Tutulacak Yerler

Amasya’da balık tutulacak yerler
Yazar : Gökhan Peker

Denize kıyısı bulunan illere kıyasla denize kıyısı bulunmayan illerde balık tutmak oldukça zor olabilmektedir. Bu yüzden Amasya’da balık tutulacak yerler makalesini yazmaya karar verdik. Ancak bu noktada tatlı su balıkçığının yapılabileceği alanlar ortaya çıkmaktadır.  Özellikle geniş nehir ve göllerde yetişen balıklar balık tutma zevkinin kusursuz bir şekilde yaşanmasına imkan tanımaktadır. Amasya’da tatlı su balıkçığı konusunda öne çıkan illerden bir tanesidir. Amasya’da balık tutulacak yerler şu şekilde sıralanabilir;

Yeşilırmak

Tatlı su balıkçığı konusunda bir dönemin en popüler yerlerinden bir tanesi olmuştur. Tamamı ile doğal akış yönü, her sezon birçok farklı balıkçının burayı ziyaret etmesine sebebiyet vermektedir. Ancak Yeşilırmak üzerinden balık tutulacaksa mutlaka bilen biri ile hareket etmek gerekmektedir. Çünkü her noktadan balık yakalamak mümkün olmayabilir. Amasya’da balık tutulacak yerler noktasında ilk sırada yer almaktadır. İçerisinde birçok farklı akarsu balığı yaşamını sürdürmektedir.

Uluköy Barajı

Oldukça eksi bir yer olan bu baraj, 1983 yılından günümüze kadar son derece geniş bir yüz ölçümü ile varlığını sürdürmektedir. Derebey Deresi üzerine sulama amacı ile kurulmuştur. Ancak zaman içerisinde akarsular ile gelen balık yavruları bu noktada gelişmiştir. İçerisinde birçok farklı balık türü bulunmakta ve tatlı su balıkçığı için son derece uygun bir ortam oluşturmaktadır. Özellikle hafta sonlarını değerlendirmek isteyenler için en iyi seçenektir.

Yedikır Barajı

Amasya’da balık tutulacak yerler arasında il sırada yer almaktadır. Amasya’nın Suluova ilçesine 10 kilometre mesafede kurulmuştur.  Sulama amacı ile açılmış olsa da zaman içerisinde birçok farklı balık ve kuş türüne ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Geçtiğimiz yıllar içerisinde buraya uğrayan 34 farklı kuş türü tespit edilmiştir. Doğanın içerisinde balıkçılık yapmak isteyenler ve benzersiz kuş fotoğrafları çekmek isteyenler için ideal bir ortam oluşturmaktadır.

Sarayözü Barajı

Amasya’da bulunan en büyük barajlardan bir tanesidir. Barajı besleyen akarsuların farklı noktalarda birleşmesi baraj içerisinde birçok farklı balık türünün de gelişim göstermesine olanak tanımaktadır. Nispeten biraz daha ormandan uzak bir arazi üzerinde kurulmuş olduğundan bu noktada balık tutmak isteyenler pekte fazla bir yeşillik görememektedir. Ancak baraj oldukça hoş gün batımı manzaraları sunmaktadır.

Derinöz Barajı

Derinöz Çayı üzerine kurulmuş olan bu baraj, son dönemde bir miktar küçülme yaşasa da Amasya’da balık tutulacak yerler arasında varlığını sürdürmektedir. Ağrılıklı olarak akarsu balıklarının geliştiği barajda, farklı balık türlerine rastlamakta mümkündür. Aynı zamanda ziyaretçilerine doğa manzaraları da sunmaktadır. Sadece balık tutmak için değil şehirden uzaklaşmak isteyenler içinde ideal bir ortam sağlamaktadır.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz