Ana sayfa Antrenman Alaktasid ve Laktasid Oksijen Borcu

Alaktasid ve Laktasid Oksijen Borcu

149
Alaktasid ve Laktasid Oksijen Borcu

Merhabalar, bugün sizlere Alaktasid ve Laktasid Oksijen Borcu ‘ndan bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere bir önceki makalemde oksijen borcu konusunu tüm detayları ile anlatmıştım fakat oksijen borçlanması konusu Alaktasid ve Laktasid Oksijen Borcu olarak ikiye ayrılır. Bu makalemizde bunlara değineceğiz.

Oksijen Borcu ile ilgili tüm detayları diğer makalemde okumak isterseniz, buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Alaktasid ve Laktasid Oksijen Borcu

O2 borcu 1933 yılında Rudolph Margaria tarafından alaktasid ve laktasid O2 borcu olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır.

Alaktasid Oksijen Borcu

Fazla oksijen tüketiminin gerçekleştiği ilk bir kaç dakikalık dönemdir. Laktik asidin uzaklaştırılmasıyla ilişkisi yoktur. Bu yüzden alaktasid oksijen borcu adı verilir. Bu dönemde oksijen tüketiminde hızlı bir azalma meydana gelir. Bu yüzden hızlı toparlanma dönemide denmektedir. Bunun ilk bölümü laktik asit birikimine bağlı olmayıp, alaktasid oksijen borcu adını alır. Bu sırada vücuttaki oksijen depolarının ve fosfojenlerin yenilenmesi için gereken oksijen genellikle 2-3 dk içinde tamamen karşılanır.

Laktasid Oksijen Borcu

Laktasid oksijen borcu dönemi, egzersizde kas ve kanda biriken laktik asidin uzaklaştırılması için oksijen kullanımına bağlıdır. Bu dönemde kullanılan oksijenin amacı laktik asidi uzaklaştırmaktır. Laktik asidin uzaklaştırılması bir saat veya daha uzun sürer. Yarılama süresi 25 dakikadır ve total oksijen açığının daha büyük bölümüdür. Oksijen tüketimi yavaş yavaş normal düzeye indiğinden dolayı bu döneme yavaş toparlanma dönemi de denir.

Buraya kadar anlatılanları özetlersek, antrenmanda kullanılan oksijen depolarının ve enerji depolarının yerine konulması, kas ve kanda biriken laktik asidin uzaklaştırılması ve toparlanma sürecinde gerçekleşir. Oksijen borcunun oluşması ise bu faktörlerin yenilenmesi ve organizmanın normale dönmesi için egzersizden sonra, istirahat düzeyinin üzerinde fazladan oksijen kullanımı ile ilgilidir. Öyleyse oksijen borcu aşağıdaki gibi formüle edilebilir ;

oksijen borcu formülü
oksijen borcu formülü
Yararlanılan Kaynak : Prof. Dr. Mehmet GÜNAY, Prof. Dr. Kemal TAMER, Prof. Dr. İbrahim CİCİOĞLU, Spor Fizyolojisi ve Performans Ölçümü, Gazi Kitabevi, Ocak 2013
Değerlendirme
Yazım dilinin sadeliği ve anlaşılabilirliği
İhtiyaca cevap verme
Tavsiye edilebilirlik
Genel Değerlendirme
Kısa açıklama
Bu makale sizi bilgilendirmek adına tam olarak yardımcı oldu mu veya eksiklikleri var mı? Lütfen buna göre bir değerlendirme bırakınız.
75 %
Güzel
Kullanıcı oyu 0 İlk oy kullanan siz olun !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Hacim Kazanmak için Antrenman Programı

Hacim Kazanmak için Antrenman Programı ; Kaslarımızın daha büyük veya hacimli olması demek…