Avcılık

Aksaray’da Balık Tutulacak Yerler

Aksaray’da Balık Tutulacak Yerler
Yazar : Gökhan Peker

Aksaray’da balık tutulacak yerler, özellikle balık tutmaya gönül vermiş bireylerin merakla araştırdığı bir konudur. Tüm denize kıyısı olan illerde balık tutulacak bir nokta mutlaka bulunmaktadır. Ancak daha iç kesimlerde yer alan ilerde balık tutulacak noktalar bulmak nispeten zor olabilmektedir. Aksaray’da bunlardan bir tanesidir.

Aksaray’da Balık Tutulacak Yerler

Tatlı su balıkçılığı yapılabilecek birçok farklı nokta bulunmaktadır. Balık tutulacak yerler şu şekilde sıralanabilir;

Mamasın Barajı

Aksaray’da balık tutulacak yerler denildiği zaman ilk akla gelen noktalardan bir tanesidir. Aksaray’ın 12 kilometre kadar doğusunda kalmaktadır. Uluırmak Çayıüzerine kurulmuş ve kaya dolgu tipinde yapılmış bir barajdır. Ana amacı çevrede sulama faaliyetlerini sürdürmektir. Ancak zaman içerisinde gelişen baraj içerisinde ırmakla birlikte birçok farklı balık yaşamını sürdürmeye başlamıştır. Burada yaşamını sürdüren birçok farklı balık türü, her sezon amatör ve profesyonel balıkçıları bu noktaya çekmektedir. Baraj içerisinde gelişim gösteren balıklar farklı boyutlara sahiptir.

Helvadere Göleti

Tamamı ile doğal bir oluşum olan bu gölet, içerisinde birçok farklı balık türünü barındırmaktadır. Helvadere göleti Aksaray’da balık tutulacak yerler arasında önemli bir av kaynağıdır. Benzersiz manzaraları ile insanın adeta doğa ile bütünleşmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda Aksaray’da balık tutmak isteyenlerinde uğrak noktalarından bir tanesidir. Göl balık açısından zenginliği ile her mevsim birçok farklı balıkçıyı kendisine çekmektedir. Yakınlarına kurulacak kamplar ile benzersiz bir deneyim yaşanabilir.

Sarıbük Göleti

Doğal çevresi, yeşillik ve tepe manzaraları ile her sezon birçok farklı ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Gölet içerisinde yer alan tatlı su balıklarının bazıları ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Hafta sonlarını ya da tatillerini balık tutarak doğanın içerisinde değerlendirmek isteyenler için son derece iyi bir seçenektir.

Güzelyurt Göleti

Son dönemlerde su oranlarının azalmasına rağmen, balıkçılık anlamında birçok farklı fırsatı ziyaretçilerine sunmaktadır. Aksaray içerisinde balık tutmak isteyenler için farklı balık türlerini sağlamaktadır. Mevsimine göre su oranlı ciddi değişimler gösterebilir. Bu durum zaman zaman balık nüfuzunun da etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir.

Balcı Göleti

Berrak bir su ve gün batımı manzaraları eşliğinde balık tutmak isteyenler için en iyi alternatiflerden bir taneside balcı göletidir. Balcı göleti Aksaray’da balık tutulacak yerler arasında önemli balık merkezlerinden birisidir. Aynı zamanda sessiz bir ortam sağlaması ile de şehirden uzaklaşmak isteyenler içinde en iyi seçenekler arasında yer almaktadır. Oldukça büyük bir yüz ölçümüne sahiptir ve içerisinde birçok farklı balık türünü barındırmaktadır.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz