Ekstrem Sporlar

Akşam Yapılan Sporun Faydası

Akşam Yapılan Sporun Faydası

Akşam Yapılan Sporun Faydası ; Daha sağlıklı bir yaşam için Spor yaptığınız günün saati tercihlerinize, programınıza ve hedeflerinize bağlıdır. Sizin için çalışan bir zaman bulmalısın. Egzersiz, günün herhangi bir saatinde çok sayıda avantaj sunar. Gece antrenmanları aslında sabah antrenmanları için bazı faydalar sağlar ancak uykuya müdahale edebilir.

Akşam Yapılan Sporun Faydası ve Performansa Etkisi

Daha yüksek bir vücut ısı ve vücudunuzun daha hızlı egzersiz yapmaya alışmasına yardımcı olur, böylece ısınma sürenizi kısaltabilir ve seansınızın kalbine doğru ilerleyebilirsiniz. Vücudunuz, günün ilerleyen saatlerinde, plyometrics ya da kickbox gibi patlayıcı faaliyetlerde bulunmak için daha iyi hazırlanır. Kaslar, tendonlar, bağlar ve hatta akciğerleriniz öğleden sonra veya akşam saatlerinde daha verimli çalışır, “Koşu Süreleri” bildirir. Sabahları zorlayıcı egzersizler akşamları idare edilebilir hissedebilir.

Akşam Yapılan Sporun Faydası

Akşam Yapılan Sporun Faydası

 Diyet ve enerji

Geceleri, kaslarınız glikojen ile doldurulur bunlar gün boyunca yediğiniz yiyeceklerden alınan enerji depolarını fayda verir. Yemekleri atlamadıkça, bol bol enerji ile egzersiz yapmak için yeterli enerjiye sahip olacaksınız. Sabah antrenmanı, özellikle aç karnına yapılırsa, gaz tükettiğiniz gibi hissetmenizi sağlayabilir. Bir gece antrenmanı, akşam diyet sabotajını da engeller. Eğer spor salonunda koşu bandında vurmayı seviyorsanız, televizyon seyretmiyorsunuz ve bir çuval dolusu para atıyorsunuz.

Sabahları çalışan insanlar rutinleri ile daha tutarlı olabilir. Her zaman spor salonuna girme niyetinize giden geç gişe taahhütleri riskiniz vardır. Kendinizi bir gece egzersizinden konuşmak, mutlu saatler veya yatak numaranıza davet olarak da olabilir. Bu potansiyel dikkat dağınıklıklarında gezinebilirseniz, gece egzersizler kötü değildir. Erteleme isabet ve sabah egzersiz atlamak için daha fazla iseniz, gece egzersiz harika bir seçenektir

 Uyku eksikliği

Yatma saatine çok yakın çalışıyorsanız uykuya dalmayı zor bulabilirsiniz. Egzersiz sırasında karşılaştığınız vücut sıcaklığındaki artış aslında uykuya dalma yeteneğinizi etkilemektedir. Soğutucu vücut sıcaklıkları uyku başlangıcı ile ilişkilidir. Geç saatte çalışırsanız ve erken yükselirseniz, gece başına yedi saatten az uyku ile kendinizi bırakıyorsanız, rutininizi tekrar gözden geçirmelisiniz. Çok az uyumak, egzersiz yapabileceğiniz başlıca nedenlerden biri olan kilonuzu yönetme yeteneğinizi etkileyebilir. Gece boyunca egzersiz yapmak için bir miktar kafein ihtiyacınız varsa, gece uykusuna daha fazla müdahale edersiniz.

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz