Avcılık

Ağrı’da Balık Tutulacak Yerler

Ağrı’da Balık Tutulacak Yerler
Yazar : Gökhan Peker

Ağrı’da balık tutmak isteyenler mutlaka Ağrı’da balık tutulacak yerler konusunda araştırmalar yapmaktalar. Balık tutmak, insanın doğa ile yakınlaşmasını ve bütünleşmesini sağlarken, aynı zamanda stresini atmasına ve hayatın yoğunluğundan uzak tutmasını sağlamaktadır.

Sadece bu etmenlerle dahi bir çok insan amatör ya da profesyonel olarak balıkçılık işe ilgilenmektedir.

Ağrı’da Balık Tutulacak Yerler

Bu noktada denize kıyısı olan illerde yaşayanlar birçok farklı açıdan şanslı konumdayken, denize kıyısı olmayan illerde yaşayanlar ya da herhangi bir sebepten bu illere taşınacak olanlar kendilerini bu konuda biraz şansız olarak görmektedir.

Ancak göllerde tatlı su balıklarını yakalamakta mümkündür. İşte Ağrı’da balık tutulacak yerler;

Balık Gölü

Balık Gölü Türkiye’nin en yüksek göllerinden bir tanesidir. Adından da anlaşılacağı gibi içerisinde birçok farklı türde balığı barındırmaktadır. Gerek doğanın içinde sunduğu benzersiz manzaralar ile gerekse de oldukça büyük yüz ölçümü ile hem doğa severleri hem de balık tutmaktan hoşlananları bir araya getirmektedir.

Gökyüzünün doğa ile kusursuz birleşimini bu alandan gözlemlemek ve amatör ya da profesyonel bir şekilde balıkçılık yapma olanakları Balık Gölü’nü tercih edilebilir kılmaktadır.

Balık gölü her yıl birçok farklı ziyaretçiyi ağırlamakta. Yerleşim yerlerine uzak olması, yakınlarda bir tesis bulunmamasındaki en büyük unsur, bu sebepten bu göl içerisinde balık tutmak isteyen bireylerin mutlaka önceden her şeyi eksiksiz getirmesi gerekmektedir.

Aksi halde farklı sorunlar yaşanabilir ya da geri dönmek zorunda kalınabilir.

Murat Nehri

Murat nehri, yerli halk için Ağrı’da balık tutulacak yerler denildiği zaman ilk akla gelen noktalardan bir tanesidir.

Özellikle kış aylarında kar ve buz içerisinde serpme balık avcılığı oldukça yaygındır. Sırdan balıkçılıktan sıkılanlar ve farklı bir şeyler denemek isteyenler için en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Bununla birlikte nehir bireylere benzersiz doğa manzaralarını da sunmaktadır.

İçerisinde birçok farklı balık bulunduğundan ve mevsimlere bağlı olarak balıklar sürekli hareket ettiğinden doğru alanlarda Murat Nehri üzerinden balık yakalamak mümkündür. Her mevsim yüzlerce balıkçı bu nehri ziyaret etmekte ve birbirinden farklı boyutlarda balıklar yakalamaktadır.

Özellikle olta balıkçığına alışmış olanlar için benzersiz bir deneyim sunmaktadır.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz