Avcılık

Afyon’da Balık Tutulacak Yerler

Afyon’da balık tutulacak yerler
Yazar : Gökhan Peker

Afyon gibi denize kıyısı olmayan illerde balık tutmak nispeten daha zor bir hal alabilir. Afyon’da balık tutulacak yerler ele alındığında göl ve barajlar ortaya çıkmaktadır. Göl ve barajların içerisinde yer alan tatlı su balıkları amatör ya da profesyonel balıkçılık yapılarak yakalanabilmektedir.

Balık tutmak ister bireysel olarak ister aile bireyleri ile birlikte ya da sevdiğiniz dostlarınız ile birlikte yapılabilecek en güzel aktivitelerden bir tanesidir. İnsana sabırlı olmayı öğretir ve doğanın tadını en güzel şekilde çıkartmaya olanak tanır.  Çevresinde deniz olan illerde balık tutmak için farklı bölgelere ulaşım kolaydır. Balık tutulabilecek noktalar ise şu şekilde sıralanabilir;

Gebeceler Barajı

Afyon’un merkez ilçesine bağlı olan bu barajda, kıyıdan tatlı su balıklarını yakalanabiliyor. Bu noktada sabah erken balık yakalamak isteyen bireyler alana bir önceki gece gelecek kamp kurmaktalar. Özellikle amatör balıkçılar için oldukça farklı imkanları içerisinde barındırmakta. Farklı boyutlarda ve türlerde balıkları yakalanabiliyor. Alan oldukça açık ve geniş olduğundan rüzgara karşı temkinli olmak gerekmekte. Özellikle serin havalarda rüzgar ciddi sorunları ortaya çıkarabilir. Afyon’da balık tutulacak yerler ele alındığında öne çıkan alanlardan bir tanesidir.

Bayat Göleti

Doğal yapısı ve manzaraları ile her sezon birçok farklı ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Özellikle sabahın erken saatlerinde tatlı su balıklarını yakalamak isteyenler için en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Afyon’da birbirinden farklı tatlı su balıklarını bu göl içerisinden yakalamak mümkündür. Balığın bol olduğunu, bu noktaya giden balıkçılar belirtmektedir. Özellikle amatör balıkçılar bu alanda balık yakalama konusunda şanslarını arttırabilirler.

Erkmen Göleti

Sunduğu yeşil manzaraları ve tamamen doğal oluşumu ile hem balık tutmayı sevenler hem de doğa meraklıları için oldukça huzur verici bir ortam sağlamaktadır. Diğer göllere oranla nispeten küçük bir yapısı olmasına rağmen, tepeler ile çevrili görünümü ve etraftaki orman havası oldukça iç açıcı bir görünüm oluşturmaktadır. Doğanın içerisinde balık tutmak isteyenler ya da balığı bahane ederek doğa da vakit geçirmek isteyenler için en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Afyon’da balık tutulacak yerler ele alındığı zaman iki tepe arasındaki görünümü ve araçla kolay ulaşım sağlanması Erkmen Göleti’ni öne çıkartmaktadır.

Sandıklı Akharım Barajı

Sandıklı Akharım Barajı balıkçılık noktasında birçok farklı imkanı sağlamaktadır. Geçmiş dönemlerde düzenlenen sazan yakalama yarışmaları ve buna benzer etkinlikler bu alanı balıkçılık konusunda ön plana çıkartmaktadır. Aynı zanda farklı balık türlerinin de baraj içerisinde yer alması balıkçıları buraya çekmektedir. Özellikle hafta sonlarını doğanın içerisinde geçirmek isteyenler için benzersiz fırsatlar sunmaktadır.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz