Turizm

Afrika’da Safari Turu için En Güzel Yerler

Afrika'da Safari Turu
Yazar : Gökhan Peker

Afrika’ya gitmek her gezginin bir hayali olduğu gibi Afrika’da safari turu yapmak herkesin tecrübe etmek istediği bir şeydir. Dünya’nın en eski kıtası olan Afrika doğası, hayvan çeşitliliği, çölleri, nehirleri ve okyanus havası ile mükemmel bir yerdir. Tarih boyunca sömürge devletleri olarak kullanılan ve koloni yarışına tabii tutulan Afrika kıtasının bütün ülkeleri artık bağımsız ve bu devletler turizme çok önem veriyorlar. Rekreasyon uzmanlarımıza sorduk ve sizler için Afrika’da Safari Turu için En Güzel Yerler listemizi hazırladık. Vakit kaybetmeden listemize geçiyoruz.

Dipnot: Eğer bir safari turuna çıkacaksanız, tur planlamanızı gideceğiniz bölgenin kurak mevsimlerine göre ayarlayabilir, bu sayede su kaynakları etrafına toplanan hayvanları daha uzun süre gözlemleyebilirsiniz.

Afrika’da Safari Turu için En Güzel Yerler

1. Masai Mara Milli Parkı, Kenya

Masai Mara Milli Parkı, Kenya

Masai Mara Milli Parkı, Kenya

Masai Mara milli parkı ismiyle Afrika’da aklımıza ilk gelen yerlerden birisidir. Safari turu yapacak olanların ilk sırasında yer olması muhtemeldir. Kenya’da en çok hayvan çeşitliliğinin bulunduğu bölge olan Masai Mara Milli Parkı zebra türleri açısından çok zengin bir bölgedir. Mevsimler yaşam koşullarını olağan dışı bir şekilde etkilediği için mevsim değişiklikleri döneminde bir göç yaşanır. Hayvanlar toplu halde göç ettikleri zamanlarda muhteşem bir görsel meydana gelir. Yılın her döneminde gidebileceğiniz Masai Mara Milli Parkı’na Ekim ve Temmuz aylarında gitmeniz büyük göçe tanıklık edebileceğiniz aylardandır. Masai Mara Milli Parkı, Kenya Afrika’da Safari Turu için En Güzel Yerler listemizde 1. sırada yer alıyor.

2. Kruger Milli Parkı, Güney Afrika

Kruger Milli Parkı

Kruger Milli Parkı, Güney Afrika

Kruger Milli Parkı Afrika kıtasında vahşi hayvanların doğal yaşamlarını devam ettirebildikleri en büyük alandır. Yaklaşık 20 bin kilometrekareyi kapsayan arazi 1898 yılında devlet tarafından koruma altına alınmıştır. 1926 yılında ise milli park olarak kabul edilmiştir. Kruger Milli Parkında 517 kuş türünün haricinde, yüzlerce memeli ve sürüngen hayvan dahil bütün vahşi hayvanları gözlemleyebilirsiniz. Kruger Milli Parkı Afrika’da Safari Turu için En Güzel Yerler listemizde 2. sırada yer alıyor.

3. Serengeti Milli Parkı, Tanzanya

Serengeti Milli Parkı

Serengeti Milli Parkı, Tanzanya

Serengeti Milli Parkı Tanzanya’da bulunan ve safari turları için sıklıkla tercih edilen bir bölgedir. Ekvator kuşağında yer alan Serengeti Milli Parkı büyük göç yolu üzerinde bulunuyor. Mevsimsel farklılıklar yaşam koşullarını değiştirmesine rağmen hem sıcak mevsimlerde hemde yağışlı mevsimlerde çok fazla fakat farklı hayvan çeşitliliklerini gözlemleyebilirsiniz. Park aynı zamanda UNESCO‘nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Serengeti Milli Parkı Afrika’da Safari Turu için En Güzel Yerler listemizde 3. sırada yer alıyor.

4. Chobe Milli Parkı, Botswana

Chobe Milli Parkı

Chobe Milli Parkı, Botswana

Afrika’da en popüler diğer bir safari bölgesi ise Chobe Milli Parkıdır. Bu parktada irili ufaklı bufalo ve fil sürülerini gözlemleyebilirsiniz. Vahşi hayvanların avlanma sahnelerine tanık olabilirsiniz. Bölgede oldukça lüks konaklama olanakları da mevcut. Bölgede ki en iyi safari tecrübesinin mobil olarak gezintiye çıkmak olduğunu da hatırlatmak isterim. Dünyaca ünlü olan Victoria Şelalesi ise safari bölgesine sadece 100 km kadar uzaklıkta. Chobe Milli Parkı Afrika’da Safari Turu için En Güzel Yerler listemizde 4. sırada yer alıyor.

5. Mana Pools Milli Parkı, Zimbave

Mana Pools Milli Parkı

Mana Pools Milli Parkı, Zimbave

Dünya Mirasları Listesi‘nde yer alan bir diğer safari bölgesi de Zimbave‘nin kuzeyinde yer alan Mana Pools Milli Parkı’dır. Safari turu genelde ziyaretçilerin de oldukça ilgisini çeken kano seferleri ile yapılıyor. Afrika‘nın 5 büyüğü adı verilen bufalo, aslan, leopar, fil ve gergedanlara ev sahipliği yapan parktaki nehirde ise timsahları inceleme fırsatınız olacak. Mana Pools Milli Parkı Afrika’da Safari Turu için En Güzel Yerler listemizde 5. sırada yer alıyor.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz