Avcılık

Adıyaman’da Balık Tutulacak Yerler

Adıyaman’da Balık Tutulacak Yerler
Yazar : Gökhan Peker

Hemen her yerde balık tutmak mümkündür. Adıyaman’da balık tutulacak yerler ele alındığında birçok farklı nokta ortaya çıkmaktadır. Göl ya da baraj ağırlıklı olanak noktalarda sazan ve bezeri tatlı su balıklarını yakalamak mümkündür. Bu noktalar birçok farklı balıkçılık meraklısının uğrak noktalarıdır. Balık tutmak ister amatör olarak yapılsın iste profesyonel olarak, gerek doğanın içerisinde oluşu ile gerekse de insana verdiği huzur hissi ile her zaman en sevilen aktivitelerden bir tanesi olmuştur.

Atatürk Barajı

Atatürk Barajı Adıyaman’da balık tutulacak yerler denildiği zaman ilk akla gelen noktalardan bir tanesidir. Adıyaman ve Şanlıurfa illeri arasında, Fırat Nehri üzerine kurulmuştur. Kuruluşunun ana amacı enerji ve sulamadır. Adıyaman merkeze 51 kilometre uzaklıktadır. Doğal su kaynağının toplanma noktası olduğundan içerisinde birçok farklı balık türünü de barındırmaktadır. Tatlı su balıklarının barajda yaygın olarak görülüyor olması, balık tutma meraklılarının da bu noktaya gelmesini sağlamaktadır. Tekne ve Zodyak botlar da balık avında kullanılabilmektedir. Sadece balık acı ile değil bezersiz manzaraları ve tamamı ile doğal ortamı ile ziyaretçileri kendisine çekmektedir. 

Azaplı Gölü

Tamamı ile doğal bir oluşum olan Azaplı Gölü 2,72 km2 olan yüz ölçümü ile balık tutmak için son derece ideal bir ortam sağlamakta. Çeşitli tatlı su balıklarının tutulabiliyor olması ve gölün tamamı ile doğal bir görünüme sahip olması, bu noktada balık tutmak isteyen bireylerin keyifli bir zaman geçirmesine imkan tanımaktadır. Kış aylarında suların artması sonucunda Gölbaşı Gölü ile birleşik bir görünüm ortaya çıkarabilmektedir.

İnekli Gölü

İnekli Gölü Adıyaman’da balık tutulacak yerler ele alındığında önce çıkan alanlardan bir tanesidir. Diğer göllere oranla küçük bir yüz ölçümü olmasına rağmen içerisinde çeşitli boyutlarda balıkları barındırmaktadır. Yağışların fazla olduğu dönemlerde yakın olan diğer göllerden Azaplı ve Gölbaşı gölleri ile birbirine bağlanmaktadır. Bu bağlantılar tamamı ile doğal yollar ile gerçekleşmektedir. Bağlantılar sayesinde balıklar göller içerisinde yer değiştirebilmektedir.

Gölbaşı Gölü

2,19 km2 yüz ölçümüne sahip doğal bir göldür. Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde bulunduğundan adını da buradan almaktadır. Çevresinde turistik tesislerin bulunmasının yanı sıra, göl içerisinde balık üretimi de yapılmaktadır. Sağladığı bu özellikler ile Gölbaşı Gölü, Adıyaman’da balık tutulacak yerler arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesidir. Ancak tamamı ile doğanın içerisinde bulunan bir yer isteniyorsa Gölbaşı Gölü beklentileri tam olarak karşılamayabilir.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz