Avcılık

Adana’da Balık Tutulacak Yerler

Yazar : Gökhan Peker

Adana, güzel Türkiye’mizin güneyinde bulunan Akdeniz’e 150 km sahili olan son derece nemli bir şehrimizdir. Türkiye’nin en verimli toprakları olan Çukurova bölgesinin büyük bir kısmını oluşturur. Çok sulak bir bölgedir. Bu nedenle tatlı su havzası bakımından çok zengin bir ilimizdir. Adana Akyatan ve Yumurtalık Lagun gölleriTuzla dalyanıSeyhan ve Beyhan nehir barajları ve 20’ye yakın Gölet’e sahiptir. Saydığımız bu kaynaklardan anlayacağınız üzere balık konusunda çok zengin bir bölgedir. Hem denizde hem tatlı sularda amatör balıkçılığa verilen ilgi had safhadadır. Çupra, Mırmır, Kefal, Levrek, Karagöz, Turna, Sargoz, Dülger oltalarınıza kıyıdan gelebilecek balıkların başlarında gelir. Adana’da Akdeniz kıyısında balık tutmak için iki bölge vardır;

  1. Yumurtalık mevkii
  2. Karataş mevkii

Genel anlamda mevsimsel olarak çeşitlilik değişse de bu 2 ilçede her daim balık avlamak mümkün. Aşağıda Adana’da Balık Tutulacak Yerler Listemizin ilk sırasını verdiğimiz Yumurtalık Mevkii ile başlayacağız.

Adana Yumurtalık Mevkii Balık Tutulacak Yerler

Adana’da ki Yumurtalık mevkii Adana’nın en gözde mera alanıdır. İster kıyıdan, isterseniz bot ve tekne ile açıkta çok güzel avlar yapabilirsiniz. Özellikle bu mevkiinin açıklarında biraz şanslıysanız kiloluk Çupra, Sargoz, Mırmır Baracuda, Melanur, Züber gibi nadir görülen lezzetli balıkları avlayabilirsiniz. Zıpkın avı yapan arkadaşlarımızda bu avlaklarda iyi balıklar vurur. Çupra, Karagöz, Mırmır, Kefal ve Levrek yumurtalıkda yakalanan balıkların başında gelenlerdir. Bir çok çayın suyla birleştiği sahiller, müthiş kayalık alanlar ve tarihi dokusuyla Adana Yumurtalık Adana’da Balık Tutulacak Yerler listemizin başında gelmektedir.

BONUS VİDEO;

Aşağıda Adana Yumurtalık mevkiinde açılan ve zıpkınla balık avlayan Rıza arkadaşımızı seyredebilirsiniz.

Adana Yumurtalık Süleyman Kulesi önü ve Kıyıkent Balık Avlakları

Adana Yumurtalık mevkiine geldiğiniz de sağ tarafınızda kalan bölge Süleyman Kulesi önü olacak. Hızır İlyas türbesi önünden geçerek 400-500 metre ilerde Süleyman Kulesinin harabe yapısını görürsünüz zaten. Genelde balıkçılar balık avını burada yaparlar. Karşınıza çıkan kayalık alanları geçip sağ taraftan At-Çek yapabilir ya da Surf kamışla uzun atarak Çupra-Mırmır alabilirsiniz. Yalnız dikkat edin kıyılara yaklaştıkça kayalık setler otalarınızı koparır. Bundan kurtulmanın yolu makinenizi seri şekilde kullanıp iğneyi yukarda kalacak şekilde çekmenizdir. Bu avlakda Sargoz. Karagöz, Çupra, Levrek ve bizim Granyoz yada Sarıağız dediğimiz ama bu bölgede Musgar olarak bilinen (Sciaeniade Familya) balık çıkar.

Kıyıkent ise Ayaş sitesinin önünde belediyenin yaptığı Gençlik Kampının olduğu yerdir. Buranın sualtı genelde kumluk yer yer kırma taşlık alanlardır. Olta alanı içinde parça parça kayalıklar bulunur. Burada çoğu balıkçı oltalarını çizmelerle kayalara yaklaşarak atarlar. Halbuki 150-200 m sonrası kumlukdur ama bu alanın sualtı oluşumu balığın yaşam ortamı açısından daha uygundur. İlerdeki kumluk alanda ise Bırakma diye tabir ettiğimiz avlanma biçimi daha yoğundur. Surf kamış ile 70-80 metrelere atıp zil takıp beklersiniz. Özellikle yaz sonu yağmurlarla beraber balıklar av vermeye başlar. Aşağıda burada çıkan balıkları ve meranın yerini resimlerle paylaştım. Eğer bakarsanız bu 2 bölge hakkında yeterli bilgiyi almış olursunuz.

Adana Yumurtalık Abdülkadir Kayalıkları ve Termik Santral Balık Avlakları

Çukurova üniversitesinin ön tarafından Aşiyan Tatil köyüne kadar uzanan ismi gibi uzun kayalık bir bölgedir burası. Balık zamanı gerçekde çok iyi avlar verir. Özellikle zıpkıncıların ve dalgıçların durmadan gezdiği bu bölge Çupra, Lidaki, Mırmır ve Granyoz bakımından oldukça bereketlidir. Tabi burada olta taktırma riskide var. Bu yüzden yanınında yedek takımlar getirmeniz faydalıdır. Genelde kurşunsuz tek iğneli takımlarla avlanmak bu merada işinizi kolaylaştırır. Kaya aralarına bırakıp yemi oynatarak iri balık alanlar var. Ben kayalarla uğraşmak istemiyorum derseniz Sugözü tarafına Mırmır ve Lidaki avı yapmaya gidebilirsiniz.Bu avlakda zemin kumluk yer yer hafif taşlıktır. Termik santralin görüntüsü eşliğinde avınızı yaparsınız.Meraya geliş Sugözü beldesi üzerinde Kulluk yoluna girerek olur.Yol sizi sahile kadar getirir. Zaten bölgeye geldiğinizde burada parketmiş arabaları ve avlanan balıkçıları hemen görürsünüz Mırmır ve Lidaki 4 no iğne ve 75 gr kurşun ile kolayca yakalanır.Aynı zamanda yağmur ve fırtına sonrası gölden gelen akıntıyla oluşan çamurlu su ve beraberinde gelen solucanlar burada At-Çek yaparak Levrek avlama ortamı yaratır. O yüzden de bu av yöntemi ile çok sayıda Levrek alan balıkçılarda bu bölgede çoktur. Gene aynı meraya benzer bir bölgede, Termik santrali geçince karşımıza gelen Gölovası avlağıdır. Demin yazdığımız her şey burası içinde geçerlidir. Fakat burası biraz daha sakin ve Kefal olarak da daha bereketlidir.

Adana Karataş Mevkii Balık Tutulacak Yerler

Burası Adanaya 45 km uzaklıkta Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin sınırları içerisinde kurulmuş ve son yıllarda turizm alanındada faaliyet gösteren bir ilçemizdir. Sahil kısımları genelde kayalık alanlar olsada çok sayıda Amatör Balıkçı bu bölgede kıyı avcılığı yapar.

Başda da belirttiğimiz gibi bu bölgenin kıyıları genelde kayalık bir alt yapıya sahiptir. Bu nedenlede At-Çek avına daha uygundur. Çünkü kimse durup dururken takımlarını denizde bırakmak istemez. Böylece uzun atışlar genelde Karataş sahilinin Orman altı plajlarında yada Ağyatan Gölüne gelmeden önce ki Kanalın civarlarında yapılır. Fakat burda ki sorunda denizin çok sığ olmasıdır. Sığ sularda balık olmazmı derseniz tabiki olur fakat su sıcaklığı Adana gibi nemli bir ilde devamlı yüksek olduğundan balıklar kıyılamaz ve avlar verimsiz geçer. Su ne zaman soğur o zaman surf kamışla uzaklara atarak Mırmır, Çupra, Melanur vs avları yapılır. Ordaki dostlarımızın tabiriyle,”iğneye yemi takarken eliniz üşüyorsa kıyıdan balık avı zamanı gelmiş demektir”.

BONUS VİDEO;

Aşağıdaki videoda gördüğünüz üzere arkadaşlarımız yaklaşık 2 kg ağırlığında levrek yakalıyorlar.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz